Jan Czerný jcz@centrum.cz
narozen: 1967 v Praze
vzdělání: vysokoškolské (FF UK)
zaměstnání: úředník Ministerstva zahraničních věcí
vstup do KDU-ČSL: červen 1997
organizace: Praha 2
Funkce v KDU-ČSL:
- předseda místní organizace KDU-ČSL Vinohrady
- místopředseda Obvodní organizace Praha 2kdup2@centrum.cz
- člen Pražského městského výboru
- člen Zahraniční komise KDU-ČSL 
Zkušenosti v politickém životě:
- 1998-2000 předseda Junior klubu křesťanských demokratů Praha 
- 1998-2001 předseda klubu KDU-ČSL v Zastupitelstvu městské části Praha 2
Fotografie

Politika KDU-ČSL Komunální politika Junior klub Různé
Vnitrostranická diskuse Zahraniční politika Dokumenty Časopis "K věci"


Politika KDU-ČSL
Jaké je místo KDU-ČSL v politickém spektru? (Článek pro deník Svobodné slovo)
Mnoho se v těchto dnech hovoří o sestavování životaschopné vlády, potenciálních koalicích a tichých podporách. Málo je slyšet hlasů, které by viděly politickou scénu a její budoucí vývoj jinak, než právě skrze větší či menší vymezování vedoucích představitelů parlamentních stran vůči sobě navzájem.
červenec 1998
Jaká je budoucnost křesťansko-demokratické politiky po parlamentních volbách 1998?
Helmut Kohl v poselství sjezdu KDU-ČSL napsal, že nestačí vyhlížet cíl, ale že je třeba vstoupit na správnou cestu. Toto heslo se nakonec objevilo i ve stručném volebním programu “Jak na to”. Volba správné cesty a vykročení na ni je v povolební situaci to základní, co křesťanskou demokracii v České republice čeká.
léto 1998
Udělala KDU-ČSL po volbách v roce 1998 chybu? (+ Tollner v "Kotli", politická grémia)
Při pohledu na nedělní diskusní pořady zřejmě mnohé občany napadlo, že situace je neřešitelná a že rozpory mezi účinkujícími jsou nepřekonatelné. Političtí představitelé se také neustále vraceli do minulosti, k tomu, co si navzájem udělali zlého. V bouři diskuse je jisté, že nikdo své vlastní chyby a poklesky nepřizná. V tichosti domácího zamyšlení by však malé zpytování vlastního svědomí nebylo určitě na škodu. Je to, koneckonců, první krok ke změně.
17. října 1999
Zasedání MFF a SB v Praze
V září tohoto roku se má v Praze uskutečnit zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. V té souvislosti se do Prahy sjedou také odpůrci zmíněných dvou institucí. Hrozí nejen střet argumentační, který by zřejmě nikoho příliš nevzrušil, ale zejména střet fyzický. 
4. dubna 2000
Jak naložit ze zprávou o novém volebním zákoně z dílny ČSSD a ODS?
Pa-koalice (ČSSD a ODS) přijala ve sněmovně nový zákon o volbách. Samozřejmě, dalo se to očekávat, ale stejně to nakonec člověka překvapí a zaskočí.
29. května 2000
Jak volit prezidenta?
Je dobře, že v debatě o přímé a nepřímé volbě prezidenta nehovoří politici pouze o pravomocích hlavy státu a státoprávních teoriích, ale diskutují i o okolnostech, které volbu doprovázejí, totiž o volebních nákladech státu, o financování předvolební kampaně a také o jejím mediálním pokrytí.Je zřejmé, že nepřímá volba je levnější nejen pro všechny občany jako daňové poplatníky, ale i pro kandidáty a strany, které je do klání o prezidentský post vyslaly. Při nepřímé volbě také nehrají tak významnou úlohu média, protože okruh voličů je úzký a nepříliš náchylný k ovlivnění. Kupodivu, nikdo z politiků či legislativních odborníků se zatím veřejně nezabýval variantou, jenž by zachovala výhody nepřímé volby a přitom by rozhodování vymanila ze silného vlivu stranických sekretariátů. 
3. června 2000
Krize v České televizi I.
Redaktoři České televize získali moji důvěru. Jasně a všem sdělili svůj názor na to, co neprospívá chodu veřejnoprávního média. Tento názor nyní obhajují s nasazením, které dává v sázku jejich profesní kariéru. 
31. prosince 2000
Čtyři roky v opozici. Jak jsme je využili?
Buďme optimisté. Za tři měsíce skončí čtyřleté období, během kterého byla KDU-ČSL v opozici. Zkusil jsem si položit otázku, jak se nám podařilo využít tohoto nečekaného a nechtěného daru (vycházím přitom z předpokladu, že odchod do opozice je určen především k tomu, aby se členové strany zamysleli nad tím, proč jsem se ocitli v takovém postavení, a také, abychom měli více času a energie věnovat se budování kvalitní stranické základny a "infrastruktury"). Zde je má úvaha v několika stručných bodech:
25. března 2002

Vnitrostranická diskuse

Kandidátky do pražského zastupitelstva
Vážený pane Šmrho, děkuji vám za zaslanou informaci. Na následujících řádkách je stručně shrnut můj postoj k podobě kandidátních listin do Zastupitelstva hlavního města Prahy. 
4. srpna 1998
Projev na celostátní konferenci KDU-ČSL v Telnici k primárním volbám
Milí přátelé, dobrý den, dovolte mi, abych se podobně jako má předřečnice paní Mullerová věnoval otázce primárních voleb. Diskutuji občas s přáteli o tom, do jaké míry si členové naší strany uvědomili, jak závažné je jejich rozhodnutí v primárních volbách. Jak absolutní je jejich rozhodnutí. Jak odpovědné je jejich rozhodnutí.
září 1998
Projev Jana Czerného na městské konferenci KDU-ČSL
Milí přátelé, dobré odpoledne! Kdo jsem a co chci? Abych byl stručný, rozhodl jsem se k Vám mluvit v heslech. V heslech, které dosud provázely moji politickou pouť. Některá hesla pak mají i tu výhodu, že mohou pozornému posluchači odpovědět na obě položené otázky najednou.
9. dubna 1999
Výsledek sjezdu KDU-ČSL aneb "strana se doslova pochlapila"...
Vážená členská základno, naše vedení se definitivně pochlapilo! Nejenže na sjezd přijelo jen skromných deset procent žen, ale do vedení jich bylo zvoleno celých tři! Celostátní konference tak bude připomínat schůzku pánského klubu a snad jedině hojnější účast žen - pořadatelek poněkud zacelí novou tristní skutečnost.
červen 1999
Jsem pro promární stranické volby přímé nebo nepřímé?
Do lidové strany jsem vstoupil v červnu 1997, tedy v době, kdy již platilo rozhodnutí celostátního sjezdu KDU-ČSL o primárních volbách. Princip přímé volby kandidátů všemi členy příslušného volebního obvodu mě přišel tak naprosto samozřejmý, že jsem nikdy ani na okamžik neuvažoval o jiné možnosti vnitrostranického výběru. 
říjen 1999
Otevřený dopis poslanci Tollnerovi
Vážený pane poslanče, před několika dny mi jeden ze členů pražského výboru řekl, že při vyslovení Vašeho jména reaguji podobně jako býk, když před ním zamávají červeným suknem. Vzhledem k tomu, že jsem se ve znamení Býka narodil, začal jsem uvažovat, zda není na jeho slovech cosi reálného.
24. října 1999
Stanovisko ke kanidatuře členů KDU-ČSL ve volbách do VÚSC - kumulace funkcí
S blížícími se volbami do VÚSC (možná již za necelý rok) by KDU-ČSL měla prodiskutovat svůj postoj ke kandidatuře poslanců a senátorů. Zákon patrně nestanoví žádná omezení týkající se kumulace volených funkcí. To však neznamená, že bychom si jistá omezení (byť i deklarativního charakteru) neměli určit my sami. 
7. listopadu 1999
Připomínky k navrženým změnám v Nominačním řádu KDU-ČSL
Zítra zasedá v Praze Celostátní konference KDU-ČSL, která se má definitivně vyslovit k navrženým změnách v Nominačním řádu KDU-ČSL. Již před časem jsem vznesl k těmto úpravám zásadní připomínky. Po mnoha rozhovorech s dalšími členy KDU-ČSL jsem se utvrdil v přesvědčení, že můj názor není nijak výjimečný a že pochybnosti o vhodnosti navržených změn sdílí nezanedbatelná část členské základny.
1. prosince 1999
Volby do Senátu ČR: podivuhodná hra se jmény
Velmi mne znepokojuje, jak KDU-ČSL přistupuje k rozdělení volebních krajů do Senátu ČR mezi strany Čtyřkoalice. Jedná se o způsob, který zavání elitářským pohrdáním míněním členské základny, při kterém dochází k vážnému zásahu do vnitrostranické demokracie a zadními vrátky se obchází princip primárních voleb.
7. února 2000
Neúčast poslanců KDU-ČSL na hlasování ve věci novely trestního zákona
Včera jste se nezúčastnili hlasování ve věci novely trestního zákona a poslali ji tak do pekel. Jen tak mimochodem se jednalo o problematiku, která velice zajímá naše členy, voliče a příznivce.
10. dubna 2000
Opravdu je nutné zavádět Čtyřkoalici i na krajské úrovni?
Na nedávném setkání předsedů okresních organizací v Jihlavě jsem s překvapením zjistil, že o čtyřkoaliční spolupráci se již nemluví pouze v rámci voleb do Senátu a do Poslanecké sněmovny, ale že komunální politici z mnoha míst republiky se snaží prosadit čtyřkoaliční spojenectví i při volbách do krajů na podzim 2000.
15. května 2000
Platforma za samostatnou kandidaturu KDU-ČSL v krajských volbách
Jsa řádným členem KDU-ČSL, chtěje přispět k jejímu dalšímu rozvoji, uznávaje její stanovy a řády, respektuje zvolené orgány strany, tuše určité úskalí v blízkém čase, nevěda si pomoci, přeje si o záležitosti s ostatními hovořit, a věci vážné řešit, rozhodl jsem se v KDU-ČSL založit veřejnou platformu,
jejímž hlavním a jediným posláním bude usilovat o samostatnou kandidaturu KDU-ČSL v prvních volbách do orgánů krajské samosprávy na podzim roku 2000.
23. května 2000
Jak zlepšit práci zahraniční komise KDU-ČSL?
Vážení členové Celostátního výboru KDU-ČSL, obracím se na Vás jako člen odborné zahraniční komise naší strany. Důvodem k sepsání tohoto dopisu je dlouhodobá nespokojenost s činností zahraniční komise a snaha přispět k pozitivní změně. Z mé strany se nejedná o náhlé vzplanutí, ukvapené rozhodnutí či osobní spor. Než jsem se rozhodl oslovit Vás, apeloval jsem několikrát, slovem i písmem, na předsedu a další členy komise, ve snaze dojít ke zlepšení cestou vnitřní reformy. Po roce a půl jsem dospěl k názoru, že tato cesta není možná.
18. března 2001
K situaci ve straně po odstoupení Cyrila Svobody z funkce lídra Čtyřkoalice
Dnešní vření ve straně není jednostranným sporem Svoboda versus Kalousek a nevzniklo v průběhu posledních dvou týdnů. 
Z mého pohledu leží v konfliktu mezi členskou základnou a širším vedením KDU-ČSL. Členská základna je frustrována rozporem mezi tím, jak často a rádi hovoří vedoucí představitelé o síle 60 tisícové základny a tím, jak tito vedoucí představitelé reagují v konkrétních situacích na projevy svébytné vůle členů a organizací, jak reagují na kritické připomínky, jak vnímají či spíše nevnímají atmosféru ve straně. 
4. dubna 2001
Projev na pražské městské konferenci KDU-ČSL
Dobré dopoledne, vážení přátelé, Před dvěma dny Česká televize v jednom ze zpravodajských pořadů informovala o případu bytového družstva, jehož podílníci se ocitli v nezáviděníhodné situaci poté, co bývalé vedení družstva využilo nedostatečné kontroly, obohatilo se a přivedlo družstvo do dluhů. Správce konkursní podstaty chce nyní dluhy zaplatit a obyvatelé, kteří se přitom ničeho nezákonného nedopustili, těžce doplácejí na jednu jedinou věc, totiž na předchozí laxní přístup vůči vedení družstva.
21. dubna 2001
Reakce na předvolební vystoupení Cyrila Svobody a Miroslava Výborného
právě jsem na internetu dočetl texty dvou bratří lidovců a řekl jsem si, že se k nim vyjádřím. Nejprve se chopím vize Cyrila Svobody. Jsem rád, že Cyril Svoboda začal svojí volební kampaň právě tímto dopisem. Jeho “Vize dalšího rozvoje KDU-ČSL” obsahuje množství nápadů, které jsou mi velmi blízké, a to zejména v kapitole Otevřenost.
16. května 2001
Svobodo, potřebujeme ve straně funkci "komunikátora"!!
Aktivní členové a jejich nápady jsou motorem každé politické strany. Je proto smutné, pokud vedení strany nedokáže aktivitu probouzet, ale neodpustitelné, pokud nedokáže na aktivitu náležitě reagovat, či ji dokonce tlumí nebo ignoruje. Nemůžeme si dovolit otrávené členy a zapadlé nápady. Každá laxnost v tomto směru se nám v krátké perspektivě  krutě vymstí.
8. srpna 2001
Výběr pražského lídra pro legislativní volby v roce 2002
Vážení lidovci, dovolte mi, abych vás krátce oslovil v souvislosti s blížícími se primárními volbami. Pročetl jsem seznam kandidátů a mám dojem, že souboj bude nesmírně zajímavý a výsledky těsné. Nemám však nejmenší obavu, že by toto soupeření mohlo naší straně ublížit. Primární volby jsou vždy velkou příležitostí k setkání, k výměně názorů a také k praktické škole politiky. Je to zkouška ve vlastní rodině, mezi svými. Ti nejlepší jsou pak vysláni, aby hájili na politickém kolbišti čest celé rodiny.
26. září 2001
Žádost o poskytnutí informací k financování volební kampaně KDU-ČSL v roce 2002
Vážený pane generální sekretáři, volby v roce 2002 se kvapem blíží a naše strana se zajisté pečlivě připravuje na volební kampaň. Podle prvních odhadů se zdá, že to bude jedna z nejdražších volebních kampaní od pádu komunismu v roce 1989 (....) Vzhledem ke zkušenosti kolegů -  straníků - jiných politických stran, kteří dnes považují svůj nezájem o hospodaření za jednu z příčin často osudových finančních nesrovnalostí, ke kterým došlo v minulosti, rozhodl jsem se, že Vás v průběhu a po skončení volební kampaně požádám o poskytnutí informací, které se týkají financování volební kampaně.
20. listopadu 2001
Návrhy na obsah "Nového hlasu"
Když mě oslovila šéfredaktorka Hlasu, kterou obdivuji pro její odvahu ujmout se nově formovaného stranického časopisu, a navrhla mi napsat článek o mém africkém působišti, nebyl jsem v prvním okamžiku proti. Pak jsem si však uvědomil, že právě toto učiniti nemohu. Pokud bych totiž napsal článek cestopisný, bylo by to proti mé představě o podobě nového Hlasu. Článkem se zahraničně-politickým obsahem bych se zase provinil proti směrnicím ministerstva, které jsem povinnen - jako státní zaměstnanec - respektovat. 
5. ledna 2002
Poznámky k internetové prezentaci KDU-ČSL
Dovoluji si vám zaslat několik připomínek k internetové prezentaci KDU-ČSL. KDU-ČSL je v této oblasti nepochybně na úrovni srovnatelné s ostatními stranami. Mé připomínky a návrhy se proto netýkají celého systému, ale spíše jen detailů. I ty však nepochybně rozhodují o celkovém dojmu. 
22. ledna 2002
K dopisu Tomáše Kvapila na téma: jak zvítězit ve volbách
Co potřebujeme k vítězství? Myslím, že je třeba přesvědčit přihlížející, že o něco usilujeme. S nasazením a s urputností. Nemusí toho být mnoho, ostatně Zemanovi stačilo k cestě do Strakovky přesvědčit občany, že hodlá zatočit s lidmi, kteří tunelují české podniky a banky. 
Lidé na našich politicích musí poznat, že něco chtějí změnit, že něčeho chtějí dosáhnout. V tom vězí úspěch občanských sdružení, které osobním nasazením svých členů přesvědčí okolní svět, že opravdu chtějí zachránit staletou lípu, padající kostelík nebo že chtějí pomoci slepým dětem. A také, že prvotním smyslem jejich snažení je věc samotná a obecný prospěch, nikoliv výhody, které mohou případně vyplynout pro zúčastněné jednotlivce.
27. dubna 2002
Stížnost na porušení stanov orgány KDU-ČSL a návrh na řešení
je zřejmé, že měsíc před volbami žije každá strana především volební kampaní a její prvotní snahou je získat co největší počet hlasů. Dlouho jsem proto váhal, zda mám tento dopis odeslat. Došel jsem však v závěru, že v životě strany jsou věci ještě důležitější, než je úspěch v jedněch volbách. Mezi tyto věci patří vztah vedení ke členům strany. Předvolební hesla o nutnosti změnit např. vztah vlády a úřadů k občanům znějí hezky. Ještě lépe znějí hesla, která říkají, že začneme u sebe. Budiž. Beru nás za slovo.
3. května 2002
Pražská organizace nemá názor na volební výsledky?
předně děkuji pražskému krajskému sekretariátu za velmi rychlé zaslání požadovaného materiálu. Požádal jsem GS o zaslání analýz i z dalších krajů, jsem upřímně zvědavý, kdy mi odpoví, pokud vůbec.
Analýza volební kampaně v Praze je velmi precizní. Chybí mi v ní jen dvě věci: finanční zajištění kampaně a také vyhodnocení spolupráce s US-DEU. Konečně také občas postrádám větší konkrétnost: např. věta "Některé obvody se volební kampaně vůbec nezúčastnily" je příliš shovívavá pro obvody, o kterých se hovoří, naopak může urážet obvody, které se na kampani aktivně podílely. S překvapením jsem však zjistil, že materiál vůbec neobsahuje analýzu volebních výsledků. 
18. července 2002
Dopis členům pražského výboru k výsledkům komunálních voleb a k situaci ve straně
Dobrý den, požádal jsem paní Turnovskou, aby přečetla na zasedání pražského výboru mé stanovisko. Myslím, že na to mám právo, neboť jsem stále jeho výboru. Členem výboru jsem se rozhodl zůstat, ačkoliv jsem věděl, že se nebudu moci fyzicky zúčastnit většiny zasedání. Nemám však rád, když na uvolněná místa se dostávají lidé jinak, než volbami, což by v případě mého náhradníka zřejmě platilo, neboť by byl kooptován. To jen na vysvětlení této formy účasti. 
8. listopadu 2002
Dopis členům celostátního výboru k situaci ve straně
Vážení členové celostátního výboru, podle §5 bodu d stanov KDU-ČSL mám jako člen právo předkládat všem stranickým orgánům náměty, stížnosti a připomínky a být do 90 dnů vyrozuměn o jejich řešení. Tímto předkládám celostátnímu výboru strany následující náměty a připomínky ve formě otázek Žádám, aby byly na zasedání tohoto výboru řádně projednány a aby k nim výbor zaujal stanovisko.Východisko: Několikrát jsem od vedoucích politiků KDU-ČSL zaslechl, že je třeba se otevřít veřejnosti.  Tato myšlenka není vůbec špatná. Zkusme se proto na začátek otevřít vlastní členské základně. Třeba se přitom naučíme, jak se otevírat i ostatním občanům.
15. listopadu 2002

Komunální politika

Stanovisko klubu KDU-ČSL k rušení základní školy
Obvodní rada předložila tomuto zastupitelstvu návrh usnesení, jehož případné schválení by významně zasáhlo do života více než 300 dětí ve školním věku, jejich rodičů a učitelů. Toto rozhodnutí tedy není jen pouhým technickým opatřením, ale skutečným lidským problémem, jenž je třeba brát absolutně vážně a odpovědně.
25. října 1999
Návrh na "Komisařská matiné"
Vedle zastupitelů zvolených za KDU-ČSL působí v komunální politice i lidé, kteří pracují pro obecné blaho v komisích obvodních rad městských částí Prahy. Je smutné, že se tito lidé neznají navzájem mnohdy ani v rámci jednoho obvodu, neřku-li na úrovni celého města. Přitom je trápí podobné problémy a rádi by si o nich možná mezi sebou popovídali, dozvěděli se, jak je vidí a řeší ostatní, co by se dalo podniknout společně.
15. února 2000
Stanovisko klubu KDU-ČSL k návrhu rozpočtu na rok 2000
Schvalování rozpočtu je jistě důležitým okamžikem v životě každé obce, zajisté však nikoliv tím nejdůležitějším. Obvodní rady nám předložila tento návrh a my jsme jej prohlédli a posoudili. Co nám vlastně takový rozpočet řečí čísel sděluje?
22. února 2000
Mají české radnice poskytovat zahraniční humanitární pomoc? A jestli ano, jakým způsobem?
Obvodní rada m. č. Prahy 2 předložila v dubnu Obvodnímu zastupitelstvu návrh na poskytnutí humanitární pomoci pro civilní obyvatelstvo v Čečensku prostřednictvím obecně prospěšné společnosti “Člověk v tísni”. Na tento účel navrhla uvolnit z obecního rozpočtu 100.000 Kč.
27. dubna 2000
Nepřístupnost stanice metra Náměstí Míru pro tělesně postižené a staré osoby
Návrh klubu KDU-ČSL v Zastupitelstvu m. č. Praha 2
30. května 2000
Čtyřkoalice na komunální úrovni
V poslední době se na mně obrátilo  několik členů KDU-ČSL, kteří jsou zároveň komunálními politiky, a zjišťovalo, jaký je v našem obvodě vztah jednotlivých stran Čtyřkoalice a jak řešíme situaci, kdy na celostátní úrovni jsme volebními spojenci a na úrovni místní jsou naše strany v "nepřátelském" táboře.
22. února 2001
Připomínky k volebnímu programu KDU-ČSL pro komunální volby 2002
Vážení pražští lidovci, Dovoluji si předložit k diskusi několik připomínek k materiálu, nazvanému „Praha-místo k žití“, který mi byl předložen v polovině dubna 2002 na schůzi obvodního výboru Prahy 2. Je mi jasné, že tento materiál byl pouze prvním náčrtem volebního programu pro Prahu. Určitě v něm došlo ke změnám a mnoha dalším vylepšením, na které však nemohu reagovat, neboť nemám k dispozici žádnou novější verzi.
26. září 2002

Zahraniční politika

Bez příspěvku

Junior klub

Jaká je budoucnost křesťansko-demokratické politiky po parlamentních volbách 1998?
Helmut Kohl v poselství sjezdu KDU-ČSL napsal, že nestačí vyhlížet cíl, ale že je třeba vstoupit na správnou cestu. Toto heslo se nakonec objevilo i ve stručném volebním programu “Jak na to”. Volba správné cesty a vykročení na ni je v povolební situaci to základní, co křesťanskou demokracii v České republice čeká.
léto 1998
Rozhovor týdeníku Hlas s předsedou JK Jiřím Šopkem a místopředsedou Janem Czerným
V sobotu 3. října se v Brně sešel celostátní výbor Junior klubu KDU-ČSL. O čem jste diskutovali ?
říjen 1998
Projev na druhém sjezdu Junior klubu
Vážení delegáti, milí přátelé, nejprve bych vám všem chtěl poděkovat, že jste mi umožnili se takto sjezdu zúčastnit, byť poněkud netradičním způsobem. Nechci zdržovat dlouhým projevem a proto se zaměřím na jediný problém, který považuji v této chvíli pro Junior klub za nejzávažnější. Již na zakládajícím sjezdu před rokem se v tomto sále střetly dvě koncepce Junior klubu. Jedna, která uvažovala o víceméně samostatné organizaci mladých křesťanských demokratů a druhá, zvítězivší nakonec rozdílem jediného hlasu, která viděla Junior klub pevně spojený s KDU-ČSL. 
červen 1999
Odpověď p. Choděrovi na jeho poznámku na adresu předsedkyně JK
Možná jste si všiml mého příspěvku na diskusní internetové stránce KDU-ČSL, ve kterém jsem se ohradil proti invektivám některých novinářů vůči panu poslanci Karasovi a jeho iniciativě. Zároveň jsem vyzval k diskusi, ve které by se ukázalo, do jaké míry se s iniciativou ztotožňují  i další členové KDU-ČSL.  Věřím totiž, že většina členů naší strany souhlasí s cílem iniciativy, zároveň si však nemyslím, že se tato většina  automaticky shoduje ve výběru cesty, která k touženému cíli povede. 
srpen 2001

Dokumenty

Stručná zpráva o činnosti Klubu zastupitelů KDU-ČSL 1999 - 2001  26. března 2001
Otevřený dopis Obvodní organizace KDU-ČSL Praha 2 ostatním okresním a obvodním organizacím strany
Dovolte, abychom se na Vás obrátili jménem obvodního výboru KDU-ČSL v Praze 2 s následující žádostí: zajímalo by nás, jaký je názor Vašeho okresního (obvodního) výboru na postup vedení KDU-ČSL při vyjednávání v rámci Čtyřkoalice, a to od výběru kandidáta KDU-ČSL na lídra Čtyřkoalice až do odstoupení Cyrila Svobody z této funkce.
2. dubna 2001
Usnesení obvodního výboru KDU ČSL v Praze 2 k situaci ve straně
Obvodní výbor konstatuje: Dopis OV z 2. dubna 2001, kriticky reagující na postoj vedení  KDU-ČSL při sestavování stínové vlády Čtyřkoalice, vyvolal živou odezvu mezi adresáty, tj. mezi okresními a obvodními organizacemi strany. Obdrželi jsme nejenom četné písemné reakce, ale také reakce telefonické. Nesetkali jsme se přitom s negativní reakcí, naopak, všechny orgány a jednotlivci vyjádřili naší iniciativě velkou podporu. 
9. dubna 2001

Různé

Kouření na schůzích KDU-ČSL
Musím konstatovat, že situace nekuřáků v politické straně je katastrofální. Jako by kouření bylo považováno za přirozenou součást politiky. S tímto stavem se nehodlám smířit. 
Podzim 1997
Několik poznámek ve věci KDU-ČSL a Matiční ulice
Při včerejším zasedání grémia se projednávala stavba zdi v Matiční ulici. Byl jsem rád, že v sále zaznělo mnoho názorů k této citlivé otázce. Lidé se tak obohacují a tříbí si své názory.
13. října 1999
Poznámka k Václavu Klausovi
Nedávno řekl pan Václav Klaus v rozhovoru pro Český rozhlas: „Ještě jedno slovo paní redaktorko a odejdu!“. Paní redaktorka se ho ptala, jak si konkrétně představuje proces privatizace České televize. Myslím, že se nejednalo o pouhé předvánoční pochybení: vždyť pan Klaus již mnoho let dává najevo nespokojenost s otázkami, které jsou mu kladeny.
26. prosince 2000

©Jan Czerny
2002