Různé texty 2000-2001
(Z internetového časopisu "K věci")
12. června 2000 Dovolím si vydat jedno fotbalové stanovisko:
I ve fotbale platí, že se Vám každý špatný čin jednou vrátí, dříve nebo později. Jako velký fanda jsem rád, že to naše kluky potkalo hned na začátku šampionátu, ve chvíli, kdy se s tím ještě dá něco dělat. 
Co mám vlastně na mysli, ptáte se? Rád Vám odpovím: hned v prvním kvalifikačním utkání s Faerskými ostrovy jsme v samém závěru zápasu nevrátili sportovně zakopnutý míč (kvůli zranění našeho hráče), ale k překvapení místních fotbalistů založili rychlou akci, ze které padl jediný gól zápasu. Televize tehdy u toho nebyla, soupeř patřil k takzvaným trpaslíkům, tak se na to poměrně rychle zapomnělo. Fotbalový bůžek Mi-čuda však nezapomněl a včera nám to vrátil. 
Ale jak jsem říkal – čekají nás ještě dva zápasy, hoši jsou ve skvělé formě a po včerejší tragédii hrajeme již s čistým štítem.
Tedy - hoši, do toho!!!
13. června 2000 „Písemnou omluvu a uhrazení dvou miliónů korun požaduje po redakci Lidových novin poslanec KDU-ČSL Pavel Tollner. ČTK informoval, že u Městského soudu v Praze dnes podal žalobu na ochranu osobnosti za článek v magazínu Pátek Lidových novin, kde jej pro jeho názory na homosexuální spoluobčany psycholog Slavomil Hubálek nazval "prasetem. Dalších 300.000 korun bude požadovat po šéfredaktorovi listu Pavlu Šafrovi, 200.000 korun po redaktorce Kamile Klausové a sto tisíc korun po Hubálkovi.“
Jan Czerný: Pan poslanec Tollner by si měl velmi rychle uvědomit, kdo vypustil džina z láhve. Pardon, prase z chlívku! 
26. června 2000 Jaký byl sjezd Junior klubu křesťanských demokratů?
Jan Czerný: "Příliš klidný, bez překvapení, bez analýzy, bez perspektiv. Vnucuje se mi říct "Klidná slabost". Sjezd věrně odrazil stav organizace ve třetím roce svého působení." 
26. června 2000 Na stránkách KDU-ČSL jsem si přečetl úvahu pana Kašpara na téma senátoři ČSSD a volební zákon. Neustále si představuji, jak bychom v takové zkoušce obstáli my sami. Raději se neodvažuji hádat... 
Co kdybychom místo soptění raději veřejně vyhlásili, jak po vítězných volbách v roce 2002 hodláme (v té době již sami ve vládě, v horším případě ve vládní koalici) upravit volební zákon, aby odpovídal všem demokratickým principům?
3. července 2000 Slet dobré vůle a naděje. 
Tak se jmenoval letošní Sokolský slet a jeho účastníci heslo naplnili do posledního písmene. Ne tak již zastupitelé Prahy a městské části Praha 1. Těm totiž chyběla asi nejenom dobrá vůle, ale hlavně kus srdce a pohostinnosti. Když k vám přijede přes 25.000 tisíc členů organizace, spojené od svého počátku s českou státností, stojí to snad alespoň za to, vyvěsit po trase tradičního průvodu české vlajky.  Je pravda, že Sokolové v Praze neutratí tolik, co hosté zářijového zasedání MMF a SB, ale zase se většinou nezištně starají o výchovu našich dětí a pomáhají udržovat společenský život ve stovkách českých obcí. Hosté z celé republiky v průvodu sice volali „zdravíme Prahu!“, ale Praha znuděných úředníků a politiků jim odpovídala „nezajímáte nás!“. 
Snad nám už zbývá jen naděje, že za šest let při příštím sletu budeme mít úplně jiné zastupitele.
3. července 2000 Poslanci si v pátek dle zprávy LN zkrátili dobu rokování, údajně kvůli demonstraci Street Party, která měla způsobit kolaps v městské dopravě. To je opravdu krásné gesto, hodné následování: vyzývám proto všechny státní zaměstance, aby příště, až budou hrozit nějaké nepříjemnosti, to v práci "zapíchli" o pár hodin dřív a na chalupy vyrazili v předstihu. 
P.S. pro poslance KDU-ČSL: Zjistím si na internetu, zda pro ušlechtilý čin také hlasovali a jmenovitě jim poděkuji!
P.S. II. Tedy, kdopak se nám těšil domů? Pan poslanec Karas, Kvapil, Holáň, paní poslankyně Mullerová a pan poslanec Šafařík! 
Osm dalších raději vůbec v tu chvíli nehlasovalo (omluven byl jen poslanec Svoboda), 2 poslanci byli zdrženliví a 5 spravedlivých se nezaleklo anarchistického pekla. V pravdě lidové hlasování navrhl komunista Vojtěch Filip a pro úplnost je třeba dodat, že poslanci se vzdali oficiální pauzy na oběd.
11. července 2000 Při nedávné diskusi s vedením pražské KDU-ČSL prohlásil kandidát Čtyřkoalice do senátních voleb p. Zielenec, že "není horšího projektu pro Čtyřkoalici než její sjednocení do jedné strany."
Myslím si totéž. 
Znepokojují mne v této souvislosti aktivity plzeňských lidovců, kteří slovy p. Lobkowicze "usilují o budoucí spojení čtyřkoaličních stran". 
Že by příští klání o předsedu KDU-ČSL bylo i soubojem o samostatnost lidovců?
12. července 2000 Není to tak dlouho, kdy jsme slavili první výročí zvolení J. Kasala do čela KDU-ČSL.
Je škoda, že se nikdo příliš nezamýšlel nad tím, jaký ten rok pana předsedy byl.
A přitom určité hodnocení je určitě na místě. Vždyť už na podzim se rozběhne příprava na sjezd v roce 2001 a nikdo vlastně neví, jestli to bude sjezd volební. Vy to snad víte? V Českých Budějovicích se tak dlouho přemýšlelo nad dvouletým a čtyřletým mandátem, až se zvolila možná nejhorší varianta - varianta typu "uvidí se...". 
13. července 2000 ČTK přinesla zprávu, že lídrem středočeské čtyřkoalice pro podzimní volby do krajského zastupitelstva byl zvolen kandidát US Antonín Podzimek. Šéf středočeské organizace KDU-ČSL Josef Vacek k tomu, řekl, že je to nutný politický kompromis, nutný k tomu, aby se středočeská čtyřkoalice mohla dobře připravit na podzimní volby do krajských zastupitelstev. Ještě dodal, že lidovci vzali v úvahu i ústupky US při sestavování kandidátky do Senátu.
Mně se však principiálně tento způsob politického „handlu“ nelíbí a to z toho důvodu, že dle mého směšuje roviny, které jsme se snažili několik let oddělit: rovinu centrální a rovinu krajskou (a samozřejmě také rovinu obecní). Senát patří primárně k centrálním orgánům politické moci a krajské zastupitelstvo je samosprávným orgánem moci krajské. 
Nevyprávěli jsme snad tyto věci do omrzení našim voličům? Neděláme si trochu do vlastního hnízda?
13. července 2000 Přátelé, eurooptimisté, 
připusťme, že jsme se dosud trochu trestuhodně nezabývali tím, jak by měla vypadat Evropská unie, do které chceme vstoupit. Pamatuji si velmi dobře, jak se taková myšlenka objevila na jakémsi lidoveckém zasedání a jeden z přítomných poslanců (nejmenování není úmysl, opravdu mi konkrétní osoba zmizela z paměti) ukončil debatu na toto téma slovy, že přeci není naším úkolem přemýšlet o organizaci, kam zatím nepatříme...
Klaus teď sbírá smetanu. Otevírá vnitrostátní diskusi o podobě Unie, říká nahlas věci, které reálně existují (nechuť patnáctky k rychlému rozšíření), a staví se do pozice politika, o jehož slovech se v Bruselu a dalších městech hovoří - s nelibostí, ale hovoří.
2. srpna 2000 Týdeník Euro ve svém novém čísle (č. 31) věnuje dvoustranu personálnímu obsazení parlamentní vyšetřovací komise pro IPB. Článek má podtitul "Poslanci by spíše měli usednout na lavici svědků" a hovoří se v něm například o lidoveckém poslanci Kalouskovi, jenž prý měl vždy velmi přátelské styky s manažerem IPB Liborem Procházkou. 
Pana Kalouska jsem zatím nepoznal natolik, abych o něm mohl pronášet nějaké soudy. Musím však říct, že další  zpochybňování jeho počestnosti ve funkci náměstka ministra obrany bez předložení jediného důkazu mi už začíná lézt krkem... Pro KDU-ČSL je však smutné, že pan Kalousek je veřejností vnímán jako jediný lidovecký expert na ekonomiku. 
23. srpna 2000 V poslední době se mnoho hovoří o dopravní nehodě předsedy Kasala. 
Mé stanovisko v této věci je naprosto jasné: Pan Kasal se chová jako muž a není mu co vytknout. 
18. září 2000 Podle posledních zpráv z krajů ze zdá, že v mnoha z nich se vytvoří i ad hoc hnutí nezávislých kandidátů. Vzhledem k volebnímu zákonu je možné (a vcelku i pravděpodobné), že tato hnutí získají v mnoha případech i své zástupce do krajských orgánů. Je přitom pravděpodobné, že jich získají víc, než by získaly ODA a DEU, kdyby kandidovaly mimo 4koalici.  Roztříštěnost politické scény tak bude dokonalá. O povolebních jednáních si nedělám vůbec žádné iluze: každý půjde s každým. Jak to koneckonců řekl kandidát čtyřkoalice na funkci královéhradeckého hejtmana: "Kdybychom s volebním výsledkem naložili tak, že voliči špatně volili, nemáme v politice co dělat." 
19. září 2000 Naši vrcholní představitelé se kloní k názoru, že sjezd KDU-ČSL v roce 2001 by měl být pouze sjezdem programovým. Hluboce s tím nesouhlasím. Program vymýšlí a prosazují vždy konkrétní lidé. Potřebujeme politiky, kteří budou schopni prezentovat svůj program a kteří pro něj získají většinu lidovců. Takoví politici totiž pak dokáží přesvědčit i ostatní občany. 
Sjezdové materiály, byť sebedokonalejší, nikoho neosloví.
29. září 2000 Čtyřkoalice včera představila hlavní body svého programu. Dnes se mi program dostal do rukou, na zhodnocení si nechám tak týden. Ale už dnes můžeme společně uvažovat nad tím, jak jednotlivé strany koaly (které zůstávají svébytnými politickými subjekty) budou v následujících dvou letech rozvíjet své vlastní politické programy. Je přeci jasné, že předložený společný program je kompromisem, je v podstatě koaličním vládním prohlášením, které však za normálních okolností vzniká až po volbách. 
Byl bych proto velmi nerad, kdyby KDU-ČSL nyní reagovala na jakoukoliv kritiku koaličního programu tím, že by dotyčné kritiky osočila z rozvracení Čtyřkoalice. Kritici by měli naopak dokázat přijmout dokument jako závazný jízdní řád, který bude platit v případě, že Čtyřkoalice ve volbách slavně zvítězí.
5. října 2000 Dnes ráno mě na ulici vynadal jeden řidič, že se prý nemám co courat po ulici, od čeho jsou prý chodníky. Tomu gentlemanovi vůbec nevadilo, že jsem se necoural jen tak po ulici, ale přecházel ulici a nemohl hned vystoupit na chodník, protože mi v tom bránil záhon květin. Gentlemanovi také nevadilo, že byl v jednosměrce a couval snad několik desítek metrů. Bylo to buranské a dost mě to otrávilo. To však nebylo nic proti otravě, kterou mi způsobil volební plakát čtyřkoalice: "Konec vlády růže s ptákem". Koho s tím chceme oslovit? Burany?  Co tím chceme říct o sobě? Že nám jsou lidi ukradený, ale vláda koaly (s růží v hubě nebo s ptákem v hrsti) nikoliv?
13. října 2000 Hovoří-li se o dalším vývoji v KDU-ČSL, mnoho lidoveckých politiků odkazuje na 12. a 19. listopad - datum voleb do Senátu a krajských zastupitelstev. Dopadnou-li dobře, karavana potáhne dál, dopadnou-li špatně, začnou se prý dít věci. 
To by se dalo vcelku pochopit, jenže
Problém je v tom, že nikdo dosud neřekl, kde leží ona pomyslná hranice mezi dobrým a špatným výsledkem! Pokud tak v rozumné době neučiní naši vrcholní představitelé, patrně bychom se k tomu měli vyjádřit my, kteří jsme je do jejich funkcí zvolili. Neexistuje jediný důvod, proč by určité konkrétní číslo nemělo mít stejnou hodnotu před i po volbách.
16. října 2000 TV Prima: debata Šlouf vs. Pithart
Prosím vás, řekne mi někdo, proč normalizátorští komunisté vypadají všichni tak nějak stejně odpudivě?
Ale skutečné mdloby na mně šly až při otázce, zda Jedlička byl na výletě MZV do Iráku. Nejpůvabnější je skutečnost, že on tam skutečně byl, protože jinak by Šlouf řekl, že ho tam neviděl. Šlouf však odpověděl usměvavým mlčením, jako že vlastně nikomu nemůže říct, zda také někdy chodí na záchod.
Jestli mi Šlouf v dobách komunismu ubližoval tím, že pomáhal totalitnímu systému, tak nyní mi ubližuje tím, že mi způsobuje návaly na zvracení...
1. listopadu 2000 Dovolím si jednu trochu jízlivou poznámku: Kdyby neutekl Kajínek, tak bychom se snad ani nedozvěděli, že ještě v KDU-ČSL působí  jeden ze čtyř místopředsedů, nějaký Pavel Severa. Ano, vím velmi dobře, že je možné udělat spoustu důležité práce i bez velkých řečí, ale přeci jenom - od místopředsedů se čeká, že budou vystupovat na veřejnosti aktivněji než ostatní členové strany! Proto jsme je zvolili.
1. listopadu 2000 Při nedávné prezentaci Strategického plánu pro Prahu 2 na Novoměstské radnici jsem se nestačil divit: radní za ODS přesvědčovali přítomné, jak jim leží na srdci regulace individuální automobilové dopravy. 
Je škoda, že deset let v tomto směru nic neudělali a ani dnes jim slovo regulace při každodenním rozhodování (např. na dopravní komisi) mnoho nevoní
Vzpomínám si, jak se na začátku roku 1990 diskutovalo o severojižní magistrále. Lidé byli nakonec ukolébáni řečmi o tom, že změna je již na obzoru. Dnes jsme o deset let dále, provoz na magistrále je ještě hustější a magistrála ještě nepostradatelnější. Zabetonovali jsme špatné řešení. Nyní nezbývá nic jiného, než se pustit do tvrdého boje. Jestli se nám to nepodaří teď, máme na dalších deset let smůlu. Nejméně.
21. listopadu 2000 Vladimír Zeman neuspěl.
Je to bohužel tak. Svedl však vyrovnaný souboj a 4koalici ostudu určitě neudělal.
Proč nakonec neuspěl?
Osobně vidím tři důvody, které zde uvádím bez vyznačení pořadí:
- v jeho volebním okrsku ho lidé neznali
- neměl plnou podporu strany, která ho delegovala
- nemohl počítat s podporou těch, kteří v prvním kole volili ČSSD a KSČM, protože pro ně byl příliš "pravicový" a neprůhledný (Z přibližně 8.000 hlasů pro ČSSD a KSČM jich získal jen asi 1/10).
23. listopadu 2000 Kopřiva lídrem 4koalice?
Můj názor je jasný: Kasal je předseda strany a nese za ní největší odpovědnost. Čtyřkoalice je projekt, který jistě není pro KDU-ČSL okrajovou záležitostí. Je to věc, která hýbe celou členskou základnou. Kasal si v tuto chvíli nemůže hrát na schovávanou: buď bude usilovat o funkci lídra 4koalice, nebo musí odstoupit z funkce předsedy strany. Vidíte to někdo jinak? A jak to vidíte Vy, pane předsedo?
30. listopadu 2000 Když jsem gratuloval po prvním kole senátních voleb paní Rognerové, ještě jsem netušil, že tato příjemná žena požádala v roce 1989 o vstup do KSČ. Nyní se dovídám, že prý vedení KDU-ČSL o tom vědělo a že jim to prý nevadilo a nevadí.
Mně to však vadí a hodně.
Velmi by mne zajímalo, kolik členů KDU-ČSL dopředu vědělo o komunistické kandidatuře paní Rognerové. Jestliže to vedení KDU-ČSL vědělo a mlčelo o tom i před členy středočeské organizace, je to z jejich strany levárna a nemravnost.
7. prosince 2000 V mnoha článcích se objevily názory, že lidovecké odmítnutí společného 4koaličního senátního klubu je motivováno pouze přízemními finančními zájmy, tj. vlastním předsedou, šoférem, autem, sekretářkou, telefonem, kopírkou a já nevím čím ještě. Myslím, že mě nikdo nebude podezírat z nějaké slepecké stranickosti, jestliže budu tvrdit, že rozhodnutí klubu KDU-ČSL nemá s materiálními požitky nic společného. Nikdo z KDU-ČSL před volbami nikomu nesliboval společný klub. A jestliže 4koalice zvítězí ve volbách do poslanecké sněmovny, ani pak nebude důvod, proč mít společný poslanecký klub! Jestli se nemýlím, tak koalice není totéž co sjednocení. 
Nehodlám v této věci voličům nikdy nic předstírat.
8. prosince 2000 Ad projekt Čtyřkoalice
Je asi dobré si stále připomínat, jaký je časový a příčinný sled událostí:
1. Nedohoda čtyř politických stran po volbách v roce 1998
2. Opoziční smlouva
3. Zákon o volbách
4. Čtyřkoalice
Stále se ptám, proč bych měl tolik nadějí vkládat do procesu, jehož hlavním motorem jsou dvě jiné politické strany.
5. ledna 2001 Teoreticky, ale opravdu čistě teoreticky
Pan poslanec Tlustý z ODS při dnešním jednání sněmovny řekl následující: "ODS nikdy nevěřila tomu a nikdy neprosazovala, že by veřejnoprávní televize měla být závislá na jakýchkoliv politických tlacích. To, že ODS v ČT nikdy takové zájmy neprosazovala, lze statisticky dokázat - a to je z míry kritiky, kterou byly ČT obdarovány jednotlivé politické strany. V této statistice je ODS na jednom z předních míst a myslím, že to prokazuje, že ODS nebyla chlácholena, chválena a vyzdvihována v očích veřejnosti tak, jako některé jiné politické strany."
A co takhle varianta, že se pan poslanec Tlustý mýlí? Nebylo by to koneckonců poprvé: vždyť se zmýlil již na podzim 1989, kdy nevyčkal několik měsíců na založení ODS a vstoupil možná předčasně do KSČ. 
Mám pro pana Tlustého jiné vysvětlení: Jestliže se ČT vyjadřovala statisticky častěji kritickým tónem k panu Stehlíkovi z Poldi Kladno než ke generálnímu řediteli Auto Škoda Mladá Boleslav, nemůže to být například proto (ale opravdu, opravdu čistě teoreticky), že pan Stehlík neřídil Poldovku tak dobře jako ředitel Škodovky svojí automobilku? Nemůže to stejné platit i pro ODS a další strany?
10. dubna 2001 Poznámka Jana Czerného:
Očekávám, že analytické oddělení KDU-ČSL zpracuje se stejnou pečlivostí, s jakou připravilo rozbor jednání Čtyřkoaliční rady o stínové vládě, také rozbor ohlasů členské základny KDU-ČSL, popř. i US.