Rozhovor na téma Junior klub KDU-ČSL a strana

ROZHOVOR S  PŘEDSEDOU JUNIOR KLUBU JIŘÍM ŠOPKEM
A MÍSTOPŘEDSEDOU JANEM CZERNÝM

V sobotu 3. října se v Brně sešel celostátní výbor Junior klubu KDU-ČSL. O čem jste diskutovali ?

J. ŠOPEK: Samozřejmě nás nejvíce zajímala současná situace uvnitř KDU-ČSL. Tato strana je dnes značnou části veřejnosti vnímána jako jediná skutečná opozice a logicky jsou do ní vkládány obrovské naděje. Zda budeme schopni tato očekávání naplnit, záleží jen na nás. Ukazuje se ale, že hlavním naším úkolem bude posílit odborné a personální zázemí křesťanských demokratů. Junior klub chce straně v tomto směru pomoci, a proto vyhledáváme své zástupce do odborných komisí a především se chystáme v souvislosti se sjezdem KDU-ČSL nabídnout své kandidáty do vrcholných orgánů této strany. Věříme, že připravovaný sjezd bude o částečné generační obměně těchto orgánů.

J. CZERNÝ: Důležité je, aby se o sjezdu a o volbách vedoucích přestavitelů KDU-ČSL diskutovalo opravdu na všech stranických úrovních. V té souvislosti jsme vyzvali zájemce o stranické posty, aby po vyhlášení termínu sjezdu oznámili své rozhodnutí kandidovat a zároveň co nejdříve zveřejnili vlastní koncepci dalšího směřování strany. Není pro nás přijatelné, aby se kandidáti profilovali až jediným projevem na sjezdu.

Zazněly na vašem setkání i nějaké výhrady vůči současné politice KDU-ČSL ?

J. ŠOPEK: Nechci hovořit o výhradách, ale spíš o návrzích. Za současné situace, kdy působí v parlamentu čtyři opoziční strany, je důležité, aby křesťanští demokraté neztratili svou tvář. KDU-ČSL byla vždy vnímána jako strana, která upřednostňovala věcné řešení problémů občanů před ideologickými poučkami. Náš předvolební program dává řadu odpovědí na problémy, které dnes lidi trápí. Chtěli bychom proto, aby KDU-ČSL nezapomněla na své předvolební sliby. Jen namátkou připomenu konkrétní návrh z volebního dokumentu “Jak na to” na zvýšení odečitatelné položky na dítě u daně z příjmu rodiče z 1500 Kč na 1800 Kč měsíčně. Takovouto politikou bychom přesvědčili voliče jiných stran, že jsou to právě křesťanští demokraté, kdo drží slovo a kdo chce opravdu pro ně něco konkrétního dělat.

J. CZERNÝ: Junior klub jednal i o situaci, ke které došlo při hlasování v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tajnosti hlasování jsme přijaĺi poněkud obecnější usnesení. Hovoří se v něm o tom, že každý, kdo přijme odpovědnost za svěřenou funkci, bude za činnost v této funkci skládat účet. Doba, kdy se tak nedělo, by měla definitivně skončit. Přijetí funkce automaticky znamená i akceptování větší politické odpovědnosti příslušného reprezentanta KDU-ČSL.

Jakých změn je podle vás potřeba ve vnitřním fungování KDU-ČSL ?

J. ŠOPEK: Domníváme se, že je nutné změnit co nejrychleji fungování odborných komisí. Odborné komise jsou zejména pro opoziční stranu velmi důležité, protože se v nich vytváří týmy, které jsou připraveny převzít v budoucnu vládní odpovědnost za určitý resort. Junior klub prosazuje, aby právo jmenovat své zástupce do doborných komisí měly jednak krajské orgány KDU-ČSL a jednak Junior klub. Zdá se nám vhodné, aby předseda komise byl volen jejími členy a nikoliv dosazován “shora”. Uvnitř odborných komisí by tak vzniklo konkurenční prostředí a o jejím předsedovi by rozhodly především jeho schopnosti namísto osobních vztahů s celostátním výborem. Tato praxe funguje velmi dobře například i v německé CDU.

J. CZERNÝ: Druhým problémovým bodem je vnitrostranická komunikace. Junior klub se shodl, že mnozí poslanci a senátoři zcela opomíjejí využívání internetu. Je samozřejmě věcí osobního rozhodnutí každého z nich, chtějí-li tento moderní komunikační prostředek používat. U jejich asistentů však považujeme ovládání internetu za naprostou samozřejmost a pracovní povinnost. Pokud se v tomto směru situace výrazně nezlepší, nezbyde asi členům KDU-ČSL nic jiného, než vzít tuto skutečnost - totiž ignorování základních požadavků na kvalitní fungování strany - v potaz například již při nejbližších stranických volbách.