Ombudsman KDU-ČSL

Stránka pro všechny straníky, kteří nechtějí být jako ovce…

Úvod

Co se děje?

O co usilovat?

Další

 

Jak na to?

3. 8. 2006

NOVÝ KVAS

Hnutí za pozitivní změny v KDU-ČSL

Úvodní prohlášení a výzva

Vážení křesťanští demokraté,

NOVÝ KVAS je vnitrostranické hnutí za pozitivní změny v KDU-ČSL, které reaguje na dlou­ho­dobé interní diskuse, četné reakce členů strany i voličů, jež všechny pou­kazují na neuspokojivé vnitřní poměry v KDU-ČSL a její slábnoucí pozici na politické scéně. Zaznívají hlasy, které tento stav nazývají dokonce krizí.

Bezprostředním podnětem ke vzniku hnutí NOVÝ KVAS jsou výsledky KDU-ČSL v par­la­mentních volbách 2006, které byly vyvrcholením předchozích dlouhodobých negativních trendů. Celorepublikový propad jasně signalizuje, že příčina je především na centrální úrovni ve vedení strany. Včasné konstruktivně kritické a varovné hlasy však naše vedení soustavně přehlíželo. Nebralo v úvahu ani upozorňování, že politika KDU-ČSL v posledním období vykazuje stra­tegické chyby, zejména [MD1] pak faktický odklon od středové, sociálně citlivé politiky. Vše, co bylo v minulém období v rozporu se základy křesťan­sko­demokratické politiky se nyní straně vrátilo v hubeném vo­lebním vý­sledku.

NOVÝ KVAS konstatuje, že většina členů vedení KDU-ČSL se vzdálila členské základně. Vedení strany nemá systém, jak pod­porovat a rozvíjet interní diskusi, pravidelně se jí účastnit a pod­chycovat tak energii členů. Kritické při­pomínky neumí usměrnit a využít k prospěchu celé strany. Hori­zontální a vertikální ko­munikace mezi členy probíhá spíše proti vůli vedení, než z jeho pod­nětu. Naopak, na kritiku a reformní iniciativy se vedení dívá často s podezřením, reaguje na ně mnohdy alergicky, považuje je i jejich autory za destruktivní, ohrožující a snaží se tyto iniciativy potlačovat.

Energie se v diskusi neztrácí, ale naopak vzniká! KDU-ČSL potřebuje pozitivní konfrontaci, sílu, která se rodí ze soutěže myšlenek a osobních názorů členů strany, nikoli ze souboje klanů, obvodů, okresů a krajů. Signatáři NOVÉHO KVASU jsou přesvědčeni, že současné vedení strany nedokáže energii členů podněcovat a dostatečně využívat. Přímým důsledkem je ztráta vnitřní dynamiky strany a zvyšující se apatie členů. Tato vnitřní ochablost nepřitahuje nové členy a strana slábne a stagnuje. Pokračováním neblahých tendencí v KDU-ČSL byla v roce 2005 změna stanov, která prodlužuje funkční období všech stranických orgánů a volených funkcionářů ze dvou let na čtyři, což podle nás podporuje další stagnaci.

Hnutí NOVÝ KVAS zastává názor, že jedním z nejdůležitějších prvků stagnace KDU‑ČSL je informační bariéra mezi vedením strany a členy. Projevuje se zejména neúplným a selektivním přenášením informací oběma směry, především směrem k členské základně, ale také od ní k vedení. Jejím průvodním jevem je pomalost či absence reakcí na podněty. Mnozí představitelé si odvykli pravidelně informovat členy, kteří je do jejich funkcí zvolili, o čin­nosti orgánů, kde působí, a své práci v nich. Oficiální usnesení těchto orgánů často nevypovídají o skutečném dění v nich. Infor­mační bariéra významně omezuje členské základně možnost efektivně kontrolovat činnost zvo­le­ných orgánů a představitelů strany, podílet se plně na životě strany a přijímat správná roz­hodnutí na základě přesných informací. Problém se týká všech úrovní vedení strany. Pokud je tomu někde jinak, není to zásluhou systému, ale jednotlivých funkcionářů a členů.

NOVÝ KVAS je přesvědčen, že neutěšený stav KDU-ČSL vychází také z „národně-frontové“ minulosti Lidové strany, se kterou se velká demokratizační vlna po roce 1989 nedokázala zcela vypořádat. Jde především o zachování původní organizační struktury, kdy stranický aparát a admi­nistrativa jsou více politickým a mocenským nástrojem vedení, než organizačně servisní strukturou nestranně sloužícím všem členům. Dalším projevem je praxe stupňovitého členství, kdy jen vy­volení mají nárok na všechny vnitrostranické informace a další privilegia, která by měla být dostupná všem členům strany. Smutnou sku­tečností je ochota smiřovat se s negativními jevy a  v „zájmu strany“ na ně „zapomínat“. Existují také tendence zjevné prohry vydávat téměř za úspěchy, jako při letošních parlamentních volbách. Tento stav mnohým vedoucím představitelům velmi vyhovuje, protože jim umožňuje stranu ovládat či přímo manipulovat.

Za současnou situaci jsou samozřejmě odpovědní konkrétní představitelé strany. Signatáři NOVÉHO KVASU svým podpisem nevyjadřují nedůvěru ani podporu určitým osobám, ale žádají od všech členů, aby kriticky posoudili činnost svých volených představitelů. Od všech politiků KDU-ČSL pak signatáři požadují, aby se obsahem této iniciativy vážně a věcně zabývali, energicky podpořili vnitrostranickou diskusi a náležitě zareagovali na její výsledky.

NOVÝ KVAS zastává názor, že jen personální změny straně nepomohou. Jsme přesvědčeni, že nastal čas také na hlubší strukturální a organizační změny a nové navázání na křesťan­sko­demokratické programové kořeny. KDU-ČSL prošla v letech 1989-1992 první významnou změnou, nyní však potřebuje další důkladnou reformu, jinak nás čeká smutný odchod z politické scény. Zkusme se probudit, stojí to za to. Hnutí NOVÝ KVAS se o to nyní pokouší. Je otev­řenou názorovou platformou, která chce získávat další signatáře, přijímat a vstřebávat další impulsy. Proto naše prohlášení předkládáme k vnitrostranické diskusi celé KDU-ČSL. Chceme podpořit vše co je v ní zdravé a co ji učiní opravdu demokratickou a křesťanskou – čitelnou, věrohodnou, tran­spa­rentní a funkční součástí politického a veřejného života v České republice.

Signatáři NOVÉHO KVASU zejména požadují:

·        Umožnění snadného a rychlého přístupu ke všem vnitrostranickým informacím politického, organizačního i finančního charakteru každému členu strany na všech úrovních.

·        Otevření většího prostoru pro oficiální vnitrostranickou diskusi. Především změnu koncepce vydávání stranického tisku.

·        Aktivní přístup vedení strany k dialogu s členskou základnou. Jeho systematickou podporu na všech úrovních a zavedení povinnosti zabývat se kritickými podněty členů a neprodleně na ně reagovat.

·        Umožnění přístupu na zasedání celostátních stranických orgánů všem členům strany, kteří projeví zájem.

·        Úpravy stanov, které posílí práva členů a umožní jim větší podíl na rozhodování o důležitých programových, organizačních i personálních záležitostech. Úpravy, které zejména:

·         uloží zvoleným představitelům povinnost pravidelně informovat členy, kteří je do funkcí zvolili, o čin­nosti orgánů kde působí a své práci v nich

·         zprůhlední systém jmenování administrativních funkcí ve straně a delegování členů strany do placených státních správních a kontrolních funkcí

·         zamezí souběh volených politických a jmenovaných administrativních funkcí členů strany na všech úrovních

·         zamezí neúměrné kumulaci volených funkcí.

Signatáři NOVÉHO KVASU vyzývají:

·        Celostátní konferenci, aby zveřejnila vystoupení svých členů k výsledku voleb včetně vystoupení předsedy strany na jejím zasedání v červnu 2006 a jejich předložení celé členské základně.

·        Celostátní konferenci, aby vypracovala samostatnou analýzu voleb do PS PČR a předložila ji co nejdříve k vnitrostranické diskusi. Žádáme, aby ji k tomu příslušné orgány poskytly všechny dokumenty. Jak může Předsednictvo KDU‑ČSL analyzovat a hodnotit výsledky svojí vlastní práce a jak objektivně je může posoudit Celostátní výbor, který se také na přípravě voleb podílel?

·        Všechny místní, okresní i krajské organizace, aby se k výsledku voleb vyjádřily.

Vyzýváme všechny členy a organizace KDU‑ČSL, aby se k výzvě NOVÉHO KVASU připojili a sna­žili se její body prosazovat v místě a ve funkci, kde působí. Prvním krokem k nápravě je přiznání, že problémy opravdu existují. Vedení strany cítí malý tlak zdola a chová se podle toho. Dejme najevo, že KDU-ČSL nepatří jen funkcionářům, ale všem členům!

3. srpna 2006  

Vážení členové KDU-ČSL. Pokud máte zájem stát se signatářem Nového kvasu a podílet se na reformě strany, napište na adresu novy.kvas@centrum.cz. Děkujeme.

5. 9. 2006

 

Výzva třem novým místopředsedům strany

 

Vážení noví místopředsedové strany,

 

dovoluji si vás požádat o kuráž v následujícím období. Mnozí členové strany hledí s nadějemi k prosincovému sjezdu, považuji však (a se mnou desítky dalších aktivních členů strany - podepsaných mj. pod výzvou Nový kvas) za naprosto nezbytné, aby reforma strany začala okamžitě, pokud možno v úterý ráno!

 

Je životně důležité, aby členové strany poznali, že změny KDU-ČSL  nejsou jen obvyklými personálními rošádámi, ale že jsou myšleny vážně a že jsou skutečně novým kvasem.

 

Nepodceňujte komunikaci se členskou základnou! Svolejte do Prahy na příští týden setkání členů strany a předložte jim koncepci změn do prosincového sjezdu. Jsme druhá nejpočetnější strana v ČR a naši členové potřebují zažívat pocit sounáležitosti a vědět, že s nimi někdo počítá!

 

Za naprosto zásadní považuji důrazně a veřejně vyhlásit:

1) že končí období ostrakizace členů s kritickým pohledem na poměry ve straně,

2) že se otevírají stavidla pro aktivitu členů, že vyzýváte všechny členy ke spolupráci na reformě strany,

3) že končí nadvláda aparátu strany nad politickými orgány strany, arogantní a zaujaté chování aparátu strany vůči všem kritikům vedení,

4) že končí beztrestné porušování Stanov strany

5) že členové strany mají právo na všechny informace, které se strany týkají,

6) že úkolem aparátu bude připravit novou podobu stranického tisku a zprovoznit počítačový systém, který poskytne veškerý nezbytný servis členům strany (včetně přehledné databáze usnesení všech stranických orgánů).

 

Se vší lidskou úctou k dalším členům vedení musím konstatovat, že není možné, aby se na tomto vyhlášení podíleli lidé, kteří po dlouhou dobu neučinili nic, aby zastavili negativní vývoj ve straně a svým přístupem se na tomto negativním vývoji podíleli.

 

Za naprosto klíčové také považuji, aby předsednictvo odvolalo okamžitě z funkce generálního sekretáře strany, který se též významně podílel v přeměnu strany v soukromý podnik několika jednotlivců. V souvislosti s generálním tajemníkem považuji za naprosto skandální jeho nařízení krajských tajemníkům, aby pravidelně informovali o "náladách" ve svých organizacích a aktivitách členů.

 

Prosím, nečekejte se sjezd a nenechte se odradit nebo zastrašit! Členové strany čekají na signál. Odstartujte konečně reformu, která z KDU-ČSL vyžene zatuchající duchy frontovně-národní minulosti a stranu vytáhne z bahna stagnace.

 

S pozdravem

Jan Czerný

KDU-ČSL Praha 2

jcz@centrum.cz

10. 9. 2006

 

Dovolte mi, abych se krátce představil. Jmenuji se Martin Schon a jsem od letošního jara členem KDU-ČSL ve Zlínském kraji. Vystudoval jsem politologii na Universitě Hradec Králové. Když jsem se rozhodl vstoupit do strany, krajská tajemnice zlínské organizace paní Řezáčová mě poprosila, zda bych nechtěl napsat něco o tom, proč vstupuji právě do KDU-ČSL. Vedle důvodů pro vstup do strany jsem také zmínil pochybnosti o deseti procentním zisku a vyjmenova stručně některé podmínky nutné k tomu, abychom získali nové voliče. Mé pochybnosti s blížícími volbami jen zvyšovaly a nakonec se bohužel potvrdily. Celkem v pěti krajích jsme nepřekročili pětiprocentní klauzuli, s počtem mandátů jsme klesli téměř až o polovinu a získali jsme, což je to nejhorší, o 150 tisíc hlasů méně než v roce 1998, kdy KDU naposledy kandidovala v parlamentních volbách samostatně. Vedení strany ústy našeho předsedy chtělo získat nové voliče, nakonec voliče ztratilo. To je celková a jediná bilance těchto voleb, kterou si musí uvědomit každý člen naší strany.

Jsem pevně přesvědčen, že nastala dob po velké a hluboké diskusi o novém a celkovém směřování křesťansko demokratického hnutí v české společnosti. Nebojme si přiznat, že nastala doba nutné změny a reflexe. Aby se z klidné síly nestala síla ještě klidnější a pak už žádná. Říká se, že po bitvě je každý generálem, ale po prohrané bitvě, nelze očekávat nic jiného. Přijít z racionální kritikou a současně návrhem, jak tuto nastalou situaci řešit, by mělo být povinností každého odpovědného člena.

Proto Vám chci představit svůj pohled na volební výsledek a na budoucí směřování lidové strany. Nepochopitelná apatie, která se rozhostila uvnitř naší strany po volebním neúspěchu, je hlavním motivem, proč zrovna Vám tuto analýzu posílám, protože věřím, že osud křesťansko demokratického a konzervativního hnutí v české společnosti Vám není lhostejný.

Můj příspěvek, který je uložen v přiloženém souboru, je rozdělen do dvou částí. V první, jednoduše nazvané Analýza, se snažím najít hlavní příčiny velkého neúspěchu v červnových parlamentních volbách. Ve druhé se pokouším nalézt důvody, proč se KDU-ČSL dlouhodobě nedaří růst v silnější politickou stranu. Příspěvek na toto téma jsem pracovně nazval jako Projekt: Hlas pro novou KDU-ČSL – noví lidovci. S pozdravem Martin Schon.

10. 9. 2006

 

Vážení členové strany,

vzhledem ke skutečnosti, že vedení strany i přes technickou proveditelnost dosud neumožnilo členům strany konzultovat všechna přijatá usnesení stranických orgánů na internetu, nabízím Vám možnost uveřejnit usnesení vaší organizace na těchto stránkách. Stačí je zaslat na adresu jcz@centrum.cz.

S pozdravem.

Jan Czerný

 


 [MD1] Odklon je skutečně více praktický než programový. Viz dále.