Ombudsman KDU-ČSL

Stránka pro všechny straníky, kteří nechtějí být jako ovce…

Úvod

O co usilovat?

Jak na to?

Další

 

Co se děje? (30. 8. 2006 – první zápis)

30. 8. 2006

 

Dne 30. 8. 2006 se vedení strany rozhodlo, zveřejnit na internetu (v sekci „Moje KDU“) usnesení Celostátního rozhodčího sboru (CRS) z let 2005-2006. Tím, že vedení strany neumožnilo členům strany přístup k usnesením Celostátního rozhodčího sboru, porušovalo Stanovy strany (§5 písmeno c), na což bylo vedení strany dlouhodobě upozorňováno.

 

Ve stejný den jsem také konečně obdržel usnesení CRS ve věci mého podnětu na zrušení platnosti usnesení CK KDU-ČSL ze dne 30. 3. 2005 o změně Stanov (délka funkčního období). Jen pro upřesnění dodávám, že jsem toto usnesení obdržel po 17 (!!) měsících od podání podnětu.

 

Nyní k samotnému usnesení: bylo přijato během zasedání CRS dne 13. 4. 2005 a má pořadové číslo 7. Je velmi zajímavé, že přestože bylo údajně přijato v dubnu 2005, má až poslední pořadové číslo, zatímco usnesení z června a srpna 2005 mají pořadová čísla 2, 3, 4, 5, 6! Již jen tento samotný fakt je velmi podezřelý.

 

Za stejně podezřelé považuji, že stanovisko CRS k tzv. nutné změně stanov nemá vůbec pořadové číslo a že neexistuje jiné usnesení CRS o dalších změnách stanov, odsouhlasených na jaře 2005 Celostátní konferencí. Za šokující také považuji skutečnost, že usnesení neobsahují jména dalších přítomných členů CRS. Tyto skutečnosti poukazují minimálně na pozoruhodně nedbalý přístup CRS k plnění svého pověření. Udělejte si o tom každý sám vlastní obrázek.

30. 8. 2006

 

Před zasedáním Celostátní konference dne 28. 8. 2006 byli členové tohoto nejvyššího orgánu mezi sjezdy upozorněni rozvěšenými letáky v předsálí na porušování stanov (například neumožněný přístup členů strany k usnesení předsednictva strany). Dále byli dotázáni, zda považují za správné, aby krajští tajemníci zasílali generálnímu sekretáři p. Rybáři informace o postojích a náladách členů strany, aniž by o tom členové strany věděli a souhlasili s tím. Následovala výzva ke zveřejnění všech těchto zpráv, aby si členové strany mohli zkontrolovat, zda nedocházelo ke špiclování a udavačství. To jen pro pořádek, až vám budou členové CK jednou tvrdit, že o tom nevěděli…. 

30. 8. 2006

 

V pondělí 4. 9. 2006 pokračuje zasedání CK. Je velmi poučné sledovat naše zástupce při akci. Nenechte si to ujít, stanovy nezakazují účast členů strany na zasedání, samozřejmě bez hlasu poradního. Pokud se budete chtít zúčastnit, požádejte buď úřadujícího předsedu strany na zařazení mezi hosty (tj. s hlasem poradním), případně požádejte přímo CK o umožnění vstupu do sálu v rámci disponibilních míst (stačí předat žádost na místě před zasedáním). V té souvislosti upozorňuji, že při zasedání CK dne 28. 8. 2006 bylo zjištěno vážné porušení Stanov (generální sekretář umožňoval přístup hostům, aniž by na to měl právo). Budu žádat vyjasnění.

31. 8. 2006

 

Okresní výbory Prahy 2 a Prahy 3 se na svém společném zasedání dne 31. 8. 2006 usnesli na následujícím:

 

1. Konstatují, že současná krizová situace ve straně není způsobena pouze rozhodnutím předsednictva strany a dalších vrcholných politiků při vyjednávání o vládě, ale zejména dlouhodobou stagnací stranického života, absencí reforem,  dlouhodobým utlumením demokratické diskuse uvnitř strany (mj. na stránkách stranického tisku) a nereagováním na kritické připomínky. Reakce členské základny nesvědčí o vysoké úrovni vnitrostranické demokracie, ale o ztrátě důvěry ve vedení strany a je do značné míry motivováno obavou členské základny o výsledek v nadcházejících volbách pod současným vedením a po špatném výsledku ve volbách do Sněmovny Parlamentu.

 

2.  Vyzývají členy CK k revokaci usnesení o uspořádání sjezdu v prosinci 2006 a navrhují uspořádat sjezd ještě před komunálními a senátními volbami a využít tak zvýšeného zájmu veřejnosti o dění v naší straně.

 

3. Požadují výměnu celého předsednictva strany, včetně výzvy k výměně předsedy poslaneckého klubu a vyjednávačů o nové vládě.

 

4. Požadují, aby kandidáti na místopředsedu pověřeného řízením strany a další místopředsedy, kteří mají dovést stranu k mimořádnému volebnímu sjezdu, předložili písemně před svým zvolením celostátní konferenci svůj stručný program na toto přechodné období.

 

5. Požadují od nového úřadujícího předsedy strany navrhnout předsednictvu strany okamžité odvolání generálního sekretáře a jmenování jeho zástupce dočasným generálním sekretářem.

 

 

V Praze, dne 31. 8. 2006

 

Předsedové OO Praha 2 a Praha 3 Ing. Monika Turnovská a MUDr. Vladimír Říha v.r.

31. 8. 2006

 

Usnesení obvodního výboru KDU‑ČSL v Praze 10 ze dne 29. 8. 2006

OV KDU-ČSL žádá, aby zástupci Prahy na zasedání Celostátní konference dne 4. 9. 2006 nadále prosazovali usnesení Pražského městského výboru KDU-ČSL z 27. 8. 2006.*

(*požadavek na odstoupení všech zbývajících členů předsednictva KDU-ČSL.)

Zapsala: Jarmila Veselá, členka OV Praha 10.

Za správnost: Michal Dvořák, člen OV Praha 10.

31. 8. 2006

 

Usnesení místní organizace I-Vršovická KDU‑ČSL v Praze 10 ze dne 31. 8. 2006

1. MO KDU-ČSL v Praze 10

1) Souhlasí s usnesením OV KDU-ČSL Prahy 10 dne 29. 8. 2006, které žádá, aby zástupci Prahy na zasedání Celostátní konference dne 4. 9. 2006 nadále prosazovali usnesení Pražského městského výboru KDU-ČSL z 27. 8. 2006. Zejména požaduje odstoupení všech zbývajících členů předsednictva KDU-ČSL.

2) Navíc žádá, aby Celostátní konference na svém zasedání 4. 9. 2006 učinila takové změny stanov, které umožní odvolání předsednictva, pokud k odstoupení nedojde dobrovolně a změny stanov, které zajistí nového statutárního zástupce strany.

Za správnost Michal Dvořák, předseda 1. MO.

31. 8. 2006

Usnesení OV KDU-ČSL Praha 1

OV KDU-ČSL Praha 1 -

 

- 1) žádá rezignaci Jana Kasala a Pavola Lukši na funkce místopředsedů KDU-ČSL,

 

- 2) žádá Celostátní konferenci, aby ve vyjednávacím týmu o vládě nebyli členové předsednictva, které v minulém týdnu v zárodku nezastavilo jednání o konceptu vlády ČSSD a KDU-ČSL s podporou komunistů a hrubě tak poškodilo obraz strany.

 

- 3) žádá, aby CK provedla změnu stanov, aby v případě odstoupení celého předsednictva strany mohla zvolit na dobu do Sjezdu kromě místopředsedů také statutárního zástupce strany.

 

 

V Praze dne 29.8.2006

za správnost: Ivan Kapičák, místopředseda. OV, tel. 603 552 032

1. 9. 2006

 

Vážení členové strany,

Dovolím si Vám popsat, jak probíhal náš pokus zúčastnit se zase zasedání Celostátní konference dne 28. srpna 2006 v Praze. Když říkám náš, mám tím na mysli čtyři signatáře hnutí Nový kvas.

Jak jistě víte, snažíme se mj. prosadit, aby členové strany měli právo sledovat zasedání  Celostátní konference, případně i dalších celostátních orgánů, bez hlasu poradního, s přihlédnutím ke kapacitě sálu. V případě, že by kapacita sálu byla naplněna, existují minimálně dvě možnosti, jak spravedlivě rozhodnout, kdo se bude moci zasedání zúčastnit: buď systémem „kdo dřív přijde“, nebo losem před zahájením schůze.

Připomínám, že Stanovy nikterak pasivní přítomnost členů strany nevylučují. Pouze stanoví, kdo má právo účastnit se s hlasem poradním a dále stanovují, že předseda strany má právo dle svého uvážení na jednání konference přizvat další členy strany s hlasem poradním.

Zásadním problémem je samozřejmě skutečnost, že zvolení představitelé strany nechtějí připustit, aby je členové mohli kontrolovat při výkonu jejich pověření. Vzhledem ke skutečnosti, že neexistuje podrobný zápis a jmenovité hlasování, mohou klidně ve svých organizacích tvrdit, že hlasovali pro to či jiné usnesení a že říkali něco a neříkali něco jiného. Je tak zamezeno veřejné kontrole výkonu jejich mandátu, což je velký demokratický deficit lidové strany.    

Vraťme se však do paláce Charitas. Do předsálí jsme se pokusili před začátkem jednání upevnit několik letáčků, ve kterých jsme stručně uvedli některé požadavky Nového kvasu. Upozornili jsme například na konkrétní případy porušování Stanov či jsme žádali o zveřejnění informací, které krajští tajemníci předávají pravidelně generálnímu sekretáři a ve kterých popisují aktivity a postoje členů. Letáčky byly celkem dle očekávání strhány s poukazem na předpis, podle kterého nesmí nikde nic viset. Zajímavý poznatek je, že přestože do strhání letáčku si stačilo přečíst texty množství delegátů, ani v nejmenším nikdo z nich nedal najevo, že by se ho uvedené skutečnosti nějak dotýkaly.

O možnost účasti členů na zasedání Celostátní konference jsme žádali již Celostátní výbor, který zasedal v pátek, a to na základě právo zaručeného Stanovami. Dosud jsme neobdrželi odpověď, pouze nám jeden člen CV sdělil, že náš požadavek byl odmítnut bez hlasování. Stejnou žádost jsme  tentokráte adresovali CK. Nikdo se však naším návrhem nezabýval a do sálu jsme byli vpuštěni až poté, kdy o čtyřech čekajících členech strany pohovořil pražský předseda a požádal pana Kasala o vpuštění (tedy asi zhruba za dvě a půl hodiny od zahájení schůze). O našem návrhu však předsedající schůze Kasal nedal vůbec hlasovat, čímž porušil Stanovy.

Dlouhý pobyt v zákulisí však vůbec nebyl na škodu. Bylo zajímavé pozorovat, kdo všechno se CK účastní. Na stole u prezence byly vyloženy čtyři typy archů – vedle delegátů šlo o organizační zajištění CK a dále pak se příchozí zapisovali do seznamů s názvem přizvaní a do seznamů s názvem hosté. K prezenci se dostavil také jakýsi člověk a když jej spatřil generální sekretář, tak prohlásil, že ten člověk je tam z jeho rozhodnutí. Naše čtveřice protestovala, protože pan Rybář nemá nejmenší právo kohokoliv na CK zvát. Generální sekretář na protesty odvětil, že si bude dělat, co bude chtít. 

Lidé se také občas trousili na toalety či mimo budovu. Když jsem na chodbě zaslechl jméno paní Cackové, jinak též předsedkyně celostátního rozhodčího sboru, otázal jsem se jí, proč mi ještě nebylo doručeno rozhodnutí CRS o mém protestu proti porušení Stanov rozhodnutím CK o prodloužení funkčního období na čtyři roky, který jsem CRS zaslal již na jaře minulého roku. (Jen pro zajímavost uvádím, že jsem paní Cackovou před rokem žádal telefonicky alespoň o sdělení, zda sbor rozhodl kladně či záporně, paní Cacková mi však tehdy odmítla odpovědět. Později jsem navštívil ústřední kancelář KDU-ČSL a požádal je o nahlédnutí do rozhodnutí CRS. Pracovníci ústřední kanceláře mě ujistili, že kancelář nedisponuje žádnými rozhodnutími CRS.) Paní Cacková mi odpověděla, že se nemám obracet na ní, ale na ústřední kancelář! Hezky jsem jí poděkoval za milou radu a pomyslel jsem nelibě na všechny delegáty sjezdu, kteří paní Cackovou opakovaně zvolili do této funkce.

Po zhruba dvou a půl hodinách čekání za dveřmi jsme byli vpuštěni do sálu. Jaké bylo naše překvapení, když jsme tam potkali jednoho člena pražského výboru, který v sále byl již od zahájení, aniž by byla jeho přítomnost zdůvodněna či povolena. Ukázal všem filutům, jak se to má dělat. Prostě tam vklouznout a nikoho se nic neptat. Ukáznění členové, kteří chtějí dodržet Stanovy, jsou všem pro smích nebo spíše k politování. Obyčejní členové strany totiž ty pány  a několik dam vůbec nezajímají.

Sledovali jsme jednání a nestačili se divit. Pokusím se v některém z dalších dopisů alespoň krátce popsat vystoupení jednotlivých řečníků. Nyní jen v krátkosti: slyšel jsem mnohokrát slovo obět (jsme strana trpící), dále vyzývání ke klidu na práci (myšleno komunální volby), teprve po nich si můžeme vjet křesťansky do vlasů. Do voleb z nás budou beránci a kdo to poruší, toho na sjezdu sejmeme! Jedna účastnice vehementně tvrdila, že „nepotřebujeme umělé kvasy“, později se v osobním rozhovoru přiznala, že prohlášení Nového kvasu vůbec nečetla a že neví, co v něm je.

Na závěr mnohahodinového jednání se začalo hlasovat. Kasal tak dlouho manipuloval sálem, až to chudák jeden ze signatářů Nového kvasu psychicky nevydržel a zkritizoval nahlas jeho chování. Zastupující neodstupující první místopředseda sdělil lidovecké elitě, že udělal tragickou chybu, když nechal ze sebe vyjít proud dobra a opovážlivce uvedl do sálu. Opovážlivec svého činu vzápětí litoval, ale já ho chápal, ono je to opravdu těžké takto se tvrdě střetnout s realitou nejkřesťanštější a nejsvatější politické strany na českém politickém kolbišti. Vzápětí Kasala za jeho postup tvrdě zkritizoval i pan Čunek, který na to však má mandát.

Úplně na závěr se hlasovalo také o usnesení pražské organizace, která žádala, abyste vy, členové KDU-ČSL, mohli být tu a tam osobně přítomni zasedání Celostátní konference a nemuseli o to nikoho prosit, protože je to vaše strana, nikoliv jen jejich. Ze zhruba devadesáti členů CK, které jste si zvolili a kteří vás reprezentují, zvedlo pro návrh ruku pro jen pět. 

Pokračování truchlohry příští týden….

4. 9. 2006

 

Vážení členové strany,

Opět krátké shrnutí dnešního odpoledne. Aparát strany se po minulém týdnu rozhodl, že posune hranice přístupné pro členy strany dále, tentokráte na chodbu paláce Charitas. Pokud to bude takto pokračovat dál, dá se očekávat, že příště budou mít členové strany zákaz vstoupit i do budovy samotné. Opět jsme předali Celostátní konferenci naší žádost o umožnění přístupu hostů, a to v následujícím znění:

 

Na základě stanov KDU-ČSL žádáme CK o rozhodnutí, zda na jednání Celostátní konference budou mít přístup členové strany bez práva poradního s přihlédnutím k povolené kapacitě sálu a technickým možnostem.


Náš požadavek vychází z několika premis:
1) CK je nejvyšším orgánem strany v době mezi sjezdy. Její pravomoci jsou tedy odvozeny z pravomocí sjezdu. Jednání sjezdu je celé volně přenášeno po internetu a je tedy logické, že ijednání CK má být volně dostupné členům strany, kteří mají nezpochybnitelné právo sledovat jimi pověřené zástupce při výkonu mandátu.
2) Stanovy se o účasti členů strany bez práva hlasovacího nijak nevyjadřují. Upravují pouze účast hostů s hlasem poradním, protože tyto osoby mohou - na rozdíl od hostů bez hlasu poradního . zasáhnout aktivně do průběhu konference.
3) Je v nejvyšším zájmu strany, aby co nejvíce rozhodovacích procesů mohlo být sledováno a kontrolováno členskou základnou, neboť to přispívá ke ztotožňování členů se stranou. Je tedy tristní, že vedení strany nejenom taková opatření sama neinicuje, ale dokonce jim brání.
4) CK není pouze místem rozhodování a místem, kde se přijímají usnesení. Je také místem vnitrostranické diskuse, a ta by měla být z podstaty věci veřejně přístupná.

Odmítnutí legitimního požadavku na možnost přítomnosti členů strany na zasedáních CK vyvolává v členské základně pochybnosti, zda členové tohoto orgánu jsou připraveni nést tíži svého mandátu před těmi, které na konferenci zastupují.

Níže podepsaní si vyhrazují právo informovat celou členskou základnu o rozhodnutí Celostátní konference v této věci.

V Praze, dne 4. 9. 2006

 

Opět se nám nedostalo oficiální odpovědi na naší žádost. A opět jsme pro Vás zaznamenali dění před sálem: Oficiální seznam hostů obsahoval zhruba deset jmen. Další minimálně dvě desítky byly připsané rukou. Přichází pan Kloud a praví, že jej pozval telefonicky pan Kasal. V seznamu nefiguruje, ale úředníci strany tvrdí, že je to v pořádku. Když se ptám, co by udělali, kdybych jim řekl totéž, odpovídají, že nic, protože pan Czerný URČITĚ pozván nebyl. Když chci podrobněji prostudovat seznam pozvaných osob, úředník obrátí seznam vzhůru nohama a následně do něj udeří rukou s hysterickým výkřikem. V tu chvíli chápu, že v některých úřednících strany vzbuzujeme nenávist, protože narušujeme dosavadní (ne)pořádky. Vždyť tak dlouho šlo vše hladce, nikdo nic nechtěl, nikdo si na nic nestěžoval, nikdo nic nekontroloval! Ptám se několika vycházejících politiků na jejich názory: Panu Šimonovskému se prý na zasedání vůbec nechtělo, panu Talíři se zase zdá, že vše změní nový předseda. Svatá naivito! Dále tvrdí, že on nikdy žádné problémy neměl, protože mu vždy aparát všechny informace poskytl. Svatá prostoto! O přestávce potkávám na chodbě pana Orla, kterého předseda strany na zasedání CK nezve, ale on tam přesto je! Tedy všichni členové jsou si rovní, ale někteří jsou si evidentně rovnější. Nebo spíše drzejší. Chvilku přitom přemýšlím, co by asi CK udělala, kdybych do sálu i já normálně sestoupil. Jestli by mne ze sálu vynesli, nebo mne tam nechali sedět. Myslím, že spíše to druhé, ale mohu se mýlit.

 

Každopádně, konstatuji, že členové Celostátní konference (vaši zástupci) dnes opět odmítli svobodný přístup vás, členů strany, na zasedání nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy. Zapamatujte si to, přátelé!

4. 9. 2006

 

Konstatuji, že členové strany dosud nemají k dispozici zápis a usnesení zasedání předsednictva ze čtvrtka 24. 8. 2006. Na tomto zasedání přednesl pan Kalousek svůj návrh a následně tvrdil, že jej kromě jedné osoby všichni další podpořili. Považuji za příliš odvážné tvrzení, že předsednictvo parlamentní strany se v tak důležitých okamžicích chová hůře než spolek včelařů, a že o návrhu předsedy strany neproběhne řádné hlasování. Připadá mi, že si ze strany udělali naprostý holubník!

 

Dále konstatuji, že členové strany nemají dosud k dispozici žádná usnesení předsednictva strany a tím vedení strany a aparát porušuje vytrvale a bezostyšně Stanovy KDU-ČSL. 

4. 9. 2006

 

Tisíce členů KDU-ČSL vůbec netuší, že krajští tajemníci v minulosti dostali od generálního sekretáře pana Rybáře pokyn, aby pravidelně informovali o náladách v krajích a konkrétních aktivitách členů strany. Tyto informace byly předávány vedení, aniž by o tom byli členové strany informováni a přístup k takto získaným informacím měl jen omezený okruh lidí ve vedení strany.

Považuji tuto „estébáckou“ metodu za naprosto nepřijatelnou a jsem spolu s dalšími členy šokován, že vrcholní politici KDU-ČSL považovali tuto metodu za běžnou součást demokratické strany. Požaduji, aby vedení strany umožnilo všem členům strany přístup ke všem zaslaným zprávám. Nové vedení strany pak vyzývám, aby generálního sekretáře odvolalo okamžitě z jeho funkce a výkonem pověřilo do sjezdu jeho zástupce.

4. 9. 2006

 

Zpráva Z. Jelenové o průběhu zasedání Celostátní konference KDU-ČSL dne 4. 9. 2006

 

Vážené sestry a bratři,

dovolte mi, abych Vás ve stručnosti  seznámila s některými klíčovými momenty posledního zasedání Celostátní konference KDU-ČSL.

Na tomto několikahodinovém jednání byli zbývající členové původního předsednictva a především 1. místopředseda Jan Kasal mnohokrát vyzváni k odstoupení. Mimo jiné i jihomoravským hejtmanem Stanislavem Juránkem, několika krajskými předsedy či vzácným hostem konference  - paní Věrou Luxovou. 

J. Kasal však oznámil, že neodstoupí . Původně to zdůvodňoval tím, že stanovy odstoupení 1. místopředsedy neumožňují a že straně by chyběl statutární zástupce. Předsedkyně Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL Marie Cacková poté přednesla výklad stanov naší strany, podle něhož takovému odstoupení nic nebrání. Také však sdělila, že celostátní konference prvního místopředsedu odvolat nemůže.

 

Za této podivné patové situace jsem navrhla toto usnesení: "Celostátní konference doporučuje 1. místopředsedovi KDU-ČSL Janu Kasalovi, aby odstoupil ze své funkce. " (Usoudila jsem, že tímto doporučením by se snad dotyčný nemohl neřídit.) Upozornila jsem na skutečnost, že usnesení krajských organizací volajících po odstoupení celého předsednictva odrážejí názory 75 procent členské základny KDU-ČSL.  V demokratické straně by celostátní konference - jakožto nejvyšší orgán mezi sjezdy - měla plnit vůli členské základny.

 

A jak to dopadlo? Pro toto usnesení hlasovalo 32 delegátů, 20 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování. K přijetí návrhu tedy chyběly pouhé dva hlasy. ..

Lidé z krajů (např. paní Javorová z Brna, paní Luxová a další), kteří jednání sledovali jako hosté, byli tímto výsledkem jednání hluboce zklamáni.

 

Události posledních dnů bychom si měli dobře zapamatovat. Je smutné sledovat křesťanské politiky, kteří už zcela ztratili schopnost sebereflexe a jsou odhodláni udržet se na svých postech „za každou cenu“. Tak by se křesťané v politice chovat neměli. 

 

Co dál? V tuto chvíli, tři měsíce před mimořádným sjezdem, bychom se měli hlouběji  zamyslet  nad dalším směřováním naší strany. Budou se hledat osobnosti, program…

Jsem však přesvědčena, že jedním z nezbytných kroků k ozdravení KDU-ČSL musí být posílení vnitrostranické demokracie.

 

PhDr. Zuzana Jelenová

místopředsedkyně krajské organizace KDU-ČSL Praha

7. 9. 2006

 

Dopis zaslaný 7. 9. 2006 generálnímu sekretáři KDU-ČSL panu Rybářovi (v kopii všem členům celostátního přesednictva):

 

Vážený pane generální sekretáři,

 

vzhledem k tristní situaci, kdy zaměstnanci aparátu KDU-ČSL nejsou schopni samostatně vykonávat svoji práci a neustále se odkazují na váš souhlas, jsem nucen obrátit se s žádostí o informace přímo na vás.

 

  • Tímto tedy požaduji zaslání zápisu a usnesení ze schůzky celostátního předsednictva, na kterém pan Kalousek předložil členům tohoto orgánu svůj návrh na sestavení vlády s ČSSD.
  • Dále požaduji, aby mi byl okamžitě umožněn, stejně jako všem dalším členům strany, přístup ke všem předchozím usnesením celostátního předsednictva. Připomínám, že odepřením přístupu k těmto usnesením porušujete - po celou dobu výkonu vaší funkce - práva členů strany a Stanovy KDU-ČSL.  
  • Dále požaduji okamžité umožnění přístupu ke zprávám krajských tajemníků, ve kterých vás informovali o situaci ve svých regionech a aktivitách členů.
  • Dále požaduji umožnění přístupu ke všem analytickým materiálům, které pro KDU-ČSL vypracovávaly externí firmy či jednotlivci.
  • Dále požaduji, aby aparát strany zajistil pro všechny členy strany snadný a přehledný přístup k usnesením všech stranických orgánů prostřednictvím internetových stránek KDU-ČSL. 

 

Děkuji předem za rychlé vyřízení mých žádostí, které mě - a stovkám dalších straníků - umožní stát se skutečně plnoprávnými členy strany.

Jan Czerný